Школи, що лікують: досвід Нової Зеландії

10.08.19

Health School — знайомтеся!

Уся Нова Зеландія розділена на три великі райони: Північну та Південну Зеландію і острови. Кожна з цих територій має свою регіональну Health School — це особлива форма школи, де вчаться діти на карантині, лікуванні чи реабілітації. Знайти ці школи можна в Окленді, Веллінгтоні та Крайстчерчі.

Health School — не просто будівля чи клас у госпіталі. Це організація, яка не має меж і кордонів і забезпечує право на освіту для всіх дітей. Саме тому вчитися можна і в облаштованому класі, і у себе вдома.

Усе починається з учителя

Щоб викладати в такій особливій школі, студенти отримують кваліфікацію вчителів в університетах. Щоб викладати в середній школі, слід обрати два предмети, які педагог читатиме в школі. Це можуть бути англійська мова та історія, математика або наука, наприклад. А ще додатково майбутні наставники дітей вивчають теорію викладання та навчання — лише так можна отримати кваліфікацію.

Якщо ж студенти обирають роботу в початкових класах — вони вивчають усі предмети без заглиблення в спеціалізацію.

Стати вчителем у Новій Зеландії не так легко. Щоб отримати роботу та сертифікацію, необхідно зареєструватися та пройти два роки стажування в школі під наглядом наставника. Він і перевірить, що ви можете, знаєте та вже вмієте робити. Це схоже на українську медичну інтернатуру. Успішно закінчив — отримуєш вільний допуск до самостійної роботи з дітьми.

Маленькі формальності

У Новій Зеландії діє закон про освіту, який чітко говорить, що всі діти віком від 6 до 16 років мають відвідувати школу. І не важливо, який соціальний статус цих дітлахів, чи можуть вони самостійно відвідувати школу та як часто мусять лежати в лікарні.

Щоб потрапити до Health School та вчитися без відриву від лікування, необхідно надати медичну довідку та пройти формальну процедуру вступу. Без правил та порядку тут ні кроку.

Як виглядає Health School зсередини?

Звісно, усе починається з дирекції школи, яка представлена самим директором та його замісником. Якщо говорити про адміністрацію кожної Health School, то там можна знайти бізнес-менеджера та 5 спеціалістів, які відповідають за окремі процеси — зайнятість, фінанси, запис та випуск дітей зі школи, адміністративні питання.

Але окремо існує посада директора асоціації вчителів — він враховує всі особливості уроків, стану дітей, їхніх потреб та закріплює вчителів за учнями. Часто малюки не можуть відвідувати класи, і педагоги проводять заняття просто вдома біля ліжка.

Не обходиться і без помічників. До роботи в Health School залучають вчителів, які ще не є фахівцями. Вони виконують надважливу роботу — доглядають за станом класів, поповнюють запаси канцелярії та смаколиків, допомагають дітлахам на уроках та створюють комфорт і затишок.

Як відбувається саме навчання?

На першому місці — індивідуальний план навчання кожного учня. Цю детальну програму формують вчителі з допомогою учня ще до початку навчального року. Саме такий підхід дає дітям змогу безперервно продовжувати навчання навіть на стаціонарному лікуванні. Усі навчальні плани зберігають в електронній базі, тому отримати доступ до знань можна онлайн і займатися дистанційно та в зручному темпі.

Зазвичай, такий індивідуальний план містить:
* мету навчання і детальну програму;
* рівень досягнень, який має відповідати загальним вимогам освіти Нової Зеландії;
* очікувану дату повернення до звичайної школи;
* імовірну дату перегляду плану, якщо цього вимагатимуть умови — наприклад, зміни стану здоров’я дитини.

Як це розшифрувати на практиці? Річ у тім, що індивідуальний план готують не лише вчитель та учень, а й лікарі та психолог, які стежать за станом здоров’я дитини. Щоб безболісно повернутися до звичайної школи, закладають 15 тижнів підготовки. І щоразу після нових обстежень чи висновків лікарів план навчання корегують.

За якою ж програмою вчаться діти? У Новій Зеландії це має назву NCEA — Національний сертифікат освітніх досягнень. Кожен предмет і дисципліна відповідають своїм стандартам, тому оцінити успіх учнів можна і за результатами внутрішніх тестів та контрольних робіт, і за підсумками іспитів. Усі учні, які вчаться у Health School, можуть здобути свою кваліфікацію та складати іспити просто в лікарні.

Розклад Health School точно відповідає розкладу звичайної школи — у вихідні уроків не проводять, а державні свята та канікули стають днями законного відпочинку та розваг. Інколи вчителі можуть взяти вихідний перед початком занять, щоб сформувати індивідуальну програму під кожного учня.

Чи відрізняється навчання вдома та в лікарні?

Як стати учнем Health School? Отримати свій діагноз від лікарів. Неважливо,— удома чи на стаціонарі лікується малюк — він автоматично переходить під опіку особливої школи, а графік занять обирають індивідуально.

Сьогодні в Новій Зеландії уряд активно сприяє освіті в лікарнях та підтримує вчителів, які займаються з дітьми вдома. В Україні нині такі школи працюють поки що лише у Львові та Києві. Так, на базі лікарні НДСЛ «ОХМАТДИТ» уже два роки працює Школа Супергероїв. Її засновниця Євгенія Смірнова на початку 2019 року презентувала першу соціальну франшизу створення таких шкіл, і наступна відкриється зовсім скоро в Житомирі.

Про Школу Супергероїв

Проєкт «Мережа Шкіл Супергероїв» створений та реалізується громадською організацією «Маленьке серце з мистецтвом» для забезпечення конституційного права на освіту дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні в лікувальних закладах України. Щорічно понад 15 тисяч дітей у лікарнях чекають на своїх вчителів.

Кураторкою Школи Супергероїв стала Наталія Мосейчук — телеведуча, кураторка проєкту «Право на освіту» Благодійної організації «Ти не один», Благодійний фонд «1+1 Медіа».

Школа Супергероїв — це забезпечення права на освіту дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні по всій території України. Для дітей відсутність навчальної програми означає вимушений вихід з освітнього процесу та соціального життя, що негативно впливає на їх психологічний стан, швидкість одужання. Такі учні стикаються з психологічним тиском з боку однолітків, викладачів, відстають за рівнем знань від однолітків, стають об’єктами булінгу в школах. Неопрацьовані теми можуть стати причиною повторного навчання в тому самому класі, бракує часу на відвідування факультативних занять та повноцінного відпочинку, що може призвести до рецидиву захворювання через необхідність наздогнати шкільну програму.

Прагнемо, аби в кожній дитячій лікарні працювала школа. Тому соціальна франшиза «Школа Супергероїв: посібник із втілення» містить повне керівництво з відкриття Школи Супергероїв в лікарні — бренд-бук, інструкції для вчителів, методику викладання, медичні норми та правила, особливості системи мотивації та всі юридичні й нормативні питання, які дають дітям змогу в будь-якому медичному закладі країни отримувати якісну освіту.

Підписатися

Готові за нами підглядати? Будьте в курсі всіх новин!
У наших листах вони дійсно хороші.

+

ЯК ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ:

Якщо вашій лікарні необхідна допомога медикаментами під час війни, будь ласка, створіть короткий перелік потрібних позицій у вордівському файлі. 

Заповніть анкету нижче та завантажте файл.

При винекненні будь-яких питань, пишіть нам  info@smallheartwithart.org 

Ми спробуємо зробити те, що в наших силах! 

Завантажити файл