Поділитися
Школа Супергероїв в НДСЛ «Охматдит» має своє місце сили — це Бібліотека. Від початку війни вона стала сховищем дитинства, бо розташована на цокольному поверсі і за військовим правилом «двох стін». Саме тут діти збиралися щодня, саме тут вони ділилися своїми страхами та тривогою і хоча б на пару годин могли забути про те, що коїться на вулиці.
«Під час війни ми відчиняли Бібліотеку на кілька годин, щоб провести якісь майстер-класи чи зіграти з дітьми в ігри. Але вони почали просити більше часу, щоб просто бути там. А деякі навіть почали читати, хоча до цього казали, що книжки їм не цікаві» — Світлана, соціальна працівниця в НДСЛ «Охматдит».
Зараз Бібліотека працює на повній швидкості, адже нам вдалося знайти неймовірну Бібліотекарку — Ольгу Булкіну. Буквально з першого дня війни вона волонтерила в НДСЛ «Охматдит», приходила, щоб провести майстер-класи чи розвеселити дітей й співробітниць лікарні, адже Ольга — професійна лікарняна клоунеса.
Відтепер щодня в Бібліотеці діти влаштовують рольові читання, ліплять, будують замки з Lego чи можуть просто поговорити на вільні теми. Наприклад, нещодавно всі разом малювали зіркового пса-сапера Патрона, який згодом сам завітав до НДСЛ «Охматдит». Ольга Булкіна постійно повторює, що діти називають Бібліотеку місцем, де здійснюються мрії: «Найцінніше, коли я приходжу на роботу, а біля дверей уже зібралася банда, всі обіймають мене і кажуть: ми так чекали коли ти прийдеш і ми опинимось в Бібліотеці! Заради таких моментів хочеться жити й працювати».
Як усе починалося
Бібліотека Супергероїв пройшла свій шлях. І почався він (як і сама Школа) у ВІЛ-відділенні НДСЛ «Охматдит». Там були свої книжки, більшість з яких виглядали доволі старими та геть не цікавили дітей. Нам спало на думку зібрати видання сучасних авторів — щоб це були яскраві, популярні книжки, які просяться в руки. Але як же зацікавити дітей саме читанням? Ми звернулися до телеведучих, які раз на тиждень приходили та читали дітям уголос. Справжнім хітом цих подій став Всеволод Нестайко та його «Лісова школа», діти наперебій просили почитати ще трішки, з нетерпінням чекали наступного тижня, а щойно книгу завершили — одразу попросили почати її знову.
Наповнити Бібліотеку класними книгами нам допомогли магазин БУКВА, видавництво «Веселад» та Книжковий Арсенал. А видавництво #книголав подарували екземпляри всіх книг, що в них виходили. Так Бібліотека оживала та наповнилася сучасними історіями, від яких дітей було важко відірвати. Згодом туди приєдналися підручники від видавництв «Генеза» та «Ранок». І щоб доповнити нашу Бібліотеку справді особливими примірниками, ми 2019 року влаштували марафон під час всеукраїнської конференції вчителів EdCamp, де запросили педагогів обрати та подарувати одну особливу книгу про супергероїв та героїнь.
Що в результаті? За весь цей час ми змогли зібрати понад 14 000 книг, частину з яких відправили в Школи Супергероїв в інших містах. Але стало чітко зрозуміло, що книжкам потрібен свій дім. Так народився сучасний освітній простір, який став порталом у дитинство. Дизайн приміщення та всіх меблів Бібліотеки Супергероїв розробили талановиті дизайнери з бюро «Двоеточие» Юрій Баган та Єлизавета Фещенко. А книжки нарешті знайшли свій комфортний дім. І окрім куточків для читання, ми облаштували ігрову зону та розмістили столи з комп’ютерами, аби діти могли тут вповні насолоджуватися часом для себе.
Уже в лютому 2020 року Бібліотека за підтримки кураторки Школи Супергероїв, телеведучої 1+1 Наталії Мосейчук, відчинила свої двері для всіх пацієнтів НДСЛ «Охматдит». І нашою першою зірковою гостею стала Катерина Павленко, вокалістка гурту Go-A: “Всі ми, і дорослі, і діти мріємо. Але дуже часто ніхто не вірить в нас, в наші мрії. Та це не причина здаватися, варто читати. Книжки як ніщо інше вчать мріяти. Це найкраще джерело аби розвивати свою фантазію, не зупинятися і мріяти про щось прекрасне для всього суспільства, всієї планети.”
Бібліотека в лікарні — портал у дитинство
Зараз Бібліотека повністю ожила, війна не змогла зупинити її серцебиття, а навпаки лише посилила його. Тут діти чуються безпечно, тут можуть вільно подорожувати фантастичними країнами чи всесвітами, вчитися, тамувати голод пригод та вражень. Лише за червень 2022 року діти взяли та прочитали майже 40 книг. Їх запал та цікавість лише зростають. І для когось Бібліотека стає терапією, місцем, де можна вільно мріяти чи самовиражатися, місцем, де немає діагнозів чи перешкод.
Постійна відвідувачка Бібліотеки Оленка, яка має синдром Дауна, любить щодня приходити, розглядати ілюстрації в книгах та роздавати відповідні ролі всім присутнім, наприклад Бібліотекарка Оля вже встигла побути в ролі Білосніжки, Ельзи з «Крижаного серця» чи Сплячою красунею.
А тринадцятирічна Христина, яка пересувається на візку, говорить, що в Бібліотеці чується найзатишніше. Уже майже 2 місяці вона в лікарні і щодня приходить просто побути тут та допомогти Бібліотекарці, називає себе маленькою помічницею та зізнається, що раніше не любила читати, але тепер книжки її ваблять. Ці діти, їх історії — наш щоденний мотиватор, доказ того, що нічого не марно і не даремно, що щастя інколи в простих речах та теплій увазі до світу всередині кожного маленького супергероя: «Ці діти — окремий Всесвіт, я щодня вчуся у них щирості, тому на роботі я отримую надпотужний заряд натхнення і любові», — Ольга Булкіна.
Дякуємо всім друзям та партнерам, завдяки яким з’явилася та живе Бібліотека Супергероїв — компанія Winner Imports Ukraine, аудиторська компанія Baker Tilly Україна, International Women’s Club of Kyiv, компанія Сooper&Hunter Ukraine, Hanoch Piven, The World Union For Progressive Judaism, Дар’я Померанзева та Inna Schorr.
Отримувати на пошту найважливішу інформацію з життя організації