(Українська) Бути вчителем та другом: як працюють школи в лікарнях

14.06.22

(Українська) Олексій — другокласник, але останні два місяці він провів не за партою, а в підвалі Маріуполя. Там разом із родиною, хлопчик ховався від авіаударів. Мама Олексія згадує, як вони з іншими жінками вслухалися у звуки винищувачів, сідали колом, міцно обіймалися та ховали в центрі дітей: «Ми, всі мами, тоді думали лише про одне — щоб померти отак водночас, разом, щоб діти не лишилися в цьому жаху самі». 

Зараз Олексій в безпеці й навіть відвідує індивідуальні уроки. Важко повірити, але діти й після пережитого шоку війни, прагнуть вчитися. В НДСЛ Охматдит, куди Олексій потрапив разом з родиною, працює Школа Супергероїв. Тут діти отримують знання, так було до війни, так є і тепер. Наприклад, Олексій зміг повернутися до навчання, бо викладачка пані Юлія Миколаївна знайшла підхід до маленького супергероя. Учителька з промовистим прізвищем Командир, до війни викладала в початкових класах однієї з Київських шкіл. А тепер вирішила долучитися й до уроків в лікарні: «Я бачила по своїх учнях, наскільки пригнічує їх ця війна. І подумала: а як же себе почувають поранені діти? Діти, які пройшли весь цей жах? Тому коли побачила оголошення, що Школа супергероїв шукає вчителів, не вагалася і подала свою заявку. Бути вчителем та другом — так я можу допомогти дітям під час війни». 

Пані Юлії вдалося неймовірне – обережно й делікатно вона розвернула Олексія від війни до занять, до уроків, які йому цікаві. І запевняє, що скоро їм вдасться надолужити всю програму, аби восени хлопчик міг піти до школи без жодних відставань. 

Артюх Карина теж вирвалася з батьками з понівеченого Маріуполя, отримала поранення і проходила лікування в НДСЛ Охматдит. А додатковою терапією для Карини стала математика з викладачкою Кіркевич Оленою Львівною. Карина готується до ЗНО і старанно штурмує всі формули, вона повторює, що війна не зупинить її мрію вступити до університету. 

Це лише дрібка історій про те, як діти в лікарнях перемагають цю війну разом з учителями, батьками та лікарями. Школа Супергероїв ще 2016 року провела перші уроки в НДСЛ Охматдит для дітей з ВІЛ. Тоді стало зрозуміло, що освіта в лікарнях вкрай необхідна. Бо часто діти змушені місяцями, а дехто роками, проходити лікування та лишатися в палатах. І всі вони мають право на освіту та свій шанс на майбутнє. Так у 2017 році з’явився перший стаціонарний клас, згодом їх стало вже два. А за пару років Школа супергероїв розрослася до масштабів країни — свої класи відкрилися в Дніпрі, Житомирі, Хмельницькому, Харкові та Херсоні. Школа стала франшизою та нарешті з 1-го січня 2022 року отримала статус державної установи — Лікарняної Школи супергероїв. Це значило лише одне, що кожне місто рано чи пізно зможе запросити дітей до класів у своїх лікарнях. 

Ці плани, як і всі інші в нашій країні, зруйнувала війна. Але Школа на базі лікарні НДСЛ Охматдит не припиняла працювати навіть у перші тижні ракетних ударів. Так, більшість її учнів покинули країну, адже їх вдалося вивезти на лікування закордон. Але Школа стала місцем, яке прийняло нових супергероїв: тих, що пережили обстріли, тих, що втратили домівки. Школа та її Бібліотека розгорнули простір дитинства, де можна було хоча б на пару годин пірнути до всесвіту знань, історій та дива. І з квітня до навчання онлайн поступово почали повертатися учні, які лежали в стаціонарі НДСЛ Охматдит, але досі перебувають закордоном. Це діти з онкодіагнозами, яким необхідне постійне лікування. Однак вони так скучили за уроками, що відновили свої заняття з учителями за допомогою онлайн-платформ. 

До групових занять вже повертаються супергерої з педіатрії та токсикології, а до команди вчителів долучаються нові спеціалісти. Школа живе і 30 сміливих учнів відвідують її уроки: вкупі, індивідуально чи з-за кордону. У штаті офлайн постійно працюють два викладачі — Лучик Галина Миколаївна та Савченко Богдан Петрович, проходять уроки з математики, робототехніки, дисципліни «Я пізнаю світ» та тих предметів, які забажає кожен супергерой окремо. Бо напохваті є ще 8 педагогів, які готові долучатися за першим запитом. Дитинство не можливо поставити на паузу і про це голосно говорять ті 98 уроків, які вдалося провести від початку війни. 

Школа супергероїв стала порталом в дитинство під час війни, її вчителі вірять, що ці уроки теж потужна терапія, а батьки продовжують підтримувати кожне бажання своїх дітей зазирнути на новий урок: «Це дає змогу їм знову повірити в свої сили, в те, що є щось за межами цього жаху» — говорить, мама Олексія. 

«Звісно, попереду у нас багато роботи. Нам ще дивитися в дитячі очі, які бачили пекло. Але заради майбутнього цих дітей, заради їх фізичного і психічного здоров’я, ми тут. Кожен на своєму місці і готовий працювати до перемоги, до повернення школи в Херсоні, де працюють неймовірні вчителі. До моменту, коли наші діти будуть у безпеці, а замість сирен лунатимуть справжні шкільні дзвоники» Євгенія Смірнова, засновниця Школи супергероїв.

Sign up

Are you ready to scold us? Keep up to date with all the news!
They are really good in our letters.

+

HOW TO GET HELP:

If your hospital needs medicines during the war, please create a list of needed items in a Word file.

Fill in the form below and upload the file.

If you have any questions, write to info@smallheartwithart.org.

We will try to do our best!

Upload file